Türkçe |  English  
 
Tez Ayrıntısı
Tez BaşlığıEnerji Türev Piyasaları
Tez YazarıEvrim ERDOĞAN
Danışman Doç.Dr. Turhan KORKMAZ
Anahtar KelimelerEnerji, Enerji Türev Piyasaları, Enerji Risk Yönetimi, Enerji Fiyat Riski
Özet
Enerji sektöründe fiyatlar dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde devlet tarafından belirlenirken bu piyasada 1960’lı yıllardan itibaren deregülasyon ve liberalizasyon sonucu fiyat riski ile karşı karşıya kalınmıştır. Enerji piyasalarının maruz kaldığı fiyat riski bu piyasada faaliyet gösterenlerin riskten korunma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Enerji yoğun işletmeler enerji arzındaki istikrarsızlık ve fiyatlardaki dalgalanmalardan dolayı riskle karşılaşmaktadır. Sadece enerjiyi hammadde girdisi olarak kullanan firmalar değil aynı zamanda enerji üretimi ve satışı yapan firmalar da satış gelirlerinin belirsizliği nedeniyle riskle karşı karşıya kalmaktadırlar. Finansal piyasalarda yıllarıdır döviz ve faiz riskinden korunmak amaçlı kullanılan türev piyasalar enerji piyasalarında da kullanılmaya başlamıştır.

Türev piyasalarının yaygınlığı ülkelerin ve piyasaların gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle daha çok gelişmiş ülkelerde yoğunlaşmış enerji borsalarının işlem hacimleri gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Enerji ürünlerinin işlem hacimlerinde yalnızca borsalarda değil tezgah üstü piyasalarda da önemli artışlar yaşanmaktadır. Türkiye’de enerji piyasalarında başlayan deregülasyon çalışmalarıyla enerji ürünlerinin işlem gördüğü piyasalara ve piyasada uygun koşulların oluşmasıyla enerji riskinden korunmak için türev sözleşmelerin işlem gördüğü bir borsaya ihtiyaç duyulacaktır. Bu amaçla, bu çalışmada enerji piyasalarının yapısı ve enerji türevleri incelenmiştir.
Önceki Sayfa

Tüm Hakları Saklıdır © 2004 - 2015 BEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü